Mieszkania na sprzedaż w Warszawie z rynku wtórnego cieszą się popularnością. Popyt na lokale w stolicy jest tak duży, że mimo sporej ilości nowych inwestycji, także kolejni sprzedawcy szybko finalizują transakcje. Dotyczy to przede wszystkim najatrakcyjniejszych lokalizacji, w których działania deweloperów są ograniczone. Może to być jedyna okazja, żeby nabyć coś w samym centrum miasta. Takie lokum możesz kupić zarówno na własny użytek, jak i w celach inwestycyjnych.

Spis treści
Jakie są zalety lokali z tego segmentu?
Czy warto inwestować w takie lokale na Mokotowie?
Gdzie szukać takich lokali mieszkalnych?
Okazja do nabycia lokum blisko centrum
Jak wygląda sytuacja w innych częściach miasta?

Dlaczego warto szukać mieszkań na sprzedaż w Warszawie z rynku wtórnego?

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie z rynku wtórnego, będą dobrym wyborem dla osób, które nie są przekonane do propozycji deweloperów lub nie znaleźli ofert w pożądanej lokalizacji. Ten czynnik często przemawia za odkupieniem lokalu od poprzedniego właściciela. W miastach takich jak stolica, powierzchnia do zabudowy jest w dużej mierze wykorzystana. To właśnie w tym segmencie możesz zatem znaleźć okazje dotyczące niepowtarzalnych miejsc, choćby w centrum. Atutem tego rozwiązania jest również możliwość zweryfikowania słów sprzedającego, ze stanem faktycznym. Na rynku pierwotnym często dokonuje się transakcji względem miejsc mieszkaniowych, które dopiero powstaną. Tu uwydatnia się kolejny plus tej kategorii, jaką jest szansa na to, żeby od razu wprowadzić się do nabytego lokum.

Wybór w mało dostępnych lokalizacjach

Jeżeli chcesz nabyć mieszkanie w bardzo atrakcyjnej, lecz mało dostępnej lokalizacji, takiej jak choćby Śródmieście, to rynek wtórny jest niezastąpiony. Choć deweloperzy chętnie inwestują, to nie wszędzie jest to po prostu możliwe. Centrum dużego miasta, a już szczególnie Warszawy, jest już niezwykle rozwinięte. Wszelkie inwestycje są zatem sporadyczne, a jeżeli pojawia się taka szansa, to teren rzadko jest wygospodarowany pod lokale mieszkaniowe. Najczęściej powstają tam teraz biurowce i centra biznesowe. Ten segment rynku posiada zatem prawdziwie unikatowe oferty. Często jest to także świetna sposobność dla koneserów, poszukujących wyjątkowych wnętrz. Mogą to być mieszkania w zabytkowych kamienicach czy luksusowe apartamenty. Pod tym względem rynek wtórny ma praktycznie nieograniczone możliwości. Dla wielu osób jest on zatem nawet lepszym wyborem niż ten pierwotny, gdzie nie brakuje pięknych inwestycji, lecz niekoniecznie posiadających taki urok jak poszczególne starsze miejsca.

Zachód słońca w Warszawie
fot. pixabay.com

Pewność dotycząca oferty

Wielu kupujących docenia fakt, że mówiąc wprost, wie za co płaci. Już istniejące mieszkanie można przed zakupem zobaczyć i sprawdzić czy wszystko sprawdza się z tym co przedstawiał sprzedający. Można też upewnić się odnośnie stanu całego budynku oraz najbliższej okolicy. Wszelkie atrakcyjne zapowiedzi właściciela są zatem łatwe do zweryfikowania. Daje to pogląd choćby na infrastrukturę, a więc bliskość przychodni, sklepów czy szkół i oczywiście dojazd na miejsce. W razie czego można również podjąć się negocjacji, a cena okaże się jeszcze bardziej okazyjna niż ta znajdująca się w oryginalnej ofercie. Wszystko przebiega natomiast w jasny i klarowny sposób. Przy obecnym popycie na mieszkania, na rynku pierwotnym większość propozycji od deweloperów budzi zainteresowanie jeszcze zanim dane budynki powstaną. Wiele transakcji odbywa się zatem na etapie przedsprzedaży. Oczywiście korzystając ze sprawdzonych ofert i weryfikując wcześniej dewelopera, nie trzeba się obawiać. Faktem jest natomiast to, że kupujesz wtedy mieszkanie co do którego masz pewne wyobrażenie, lecz nie widziałeś go jeszcze na własne oczy. Oczywiście nie sposób też wtedy przewidzieć jakie będzie najbliższe sąsiedztwo, a podczas wizytacji w celu zobaczenia lokum z rynku wtórnego, można zwrócić uwagę również na takie aspekty. W przypadku obrzeży, pewną niewiadomą jest zawsze bezpośrednia okolica budynku. Rzecz jasna każdy deweloper przedstawia swoje inwestycje w jak najlepszym świetle. Do momentu utworzenia budynku wiele może się jednak zmienić, przez co otoczenie, które zapowiadało się atrakcyjnie, nie zawsze takie jest. Dotyczy to przede wszystkim braku dostępu do punktów usługowych czy potrzebnych placówek publicznych. Różnica w przypadku rynku wtórnego i pierwotnego, jest zatem taka, że przy tej pierwszej opcji, dla kupującego pozostaje zdecydowanie mniej niewiadomych.

Możliwość zamieszkania od zaraz

Ta zaleta ofert od dotychczasowych właścicieli wiążę się z tym, iż mowa jest o już gotowych mieszkaniach. Przy takich transakcjach, po dojściu do porozumienia ze sprzedawcą, pozostaje sfinalizowanie i podpisanie umowy. W praktyce do nabytego lokum możesz się wprowadzić niemal od razu. Dodatkowo najczęściej poprzedni właściciel pozostawia wyposażone mieszkanie lub poszczególne rzeczy można od niego odkupić za niewielką sumę. Kupując wyremontowane lokum, nie musisz się obawiać o czas przeznaczony na adaptację go do warunków mieszkalnych. Właściwie już po paru dniach masz do dyspozycji gotowe miejsce zamieszkania, w którym szybko poczujesz się jak u siebie. Z uwagi na to, że większość operacji z deweloperami odbywa się jeszcze przez sfinalizowaniem budowy, przy nowych mieszkaniach zwykle nie ma takiego komfortu. Bardzo często inwestujesz wtedy spore środki w miejsce do którego będziesz się mógł wprowadzić dopiero za kilka czy nawet kilkanaście miesięcy. Przez ten czas dalej trzeba zatem wynajmować poprzedni lokal lub znaleźć coś na ten okres przejściowy. Zdarzają się też sytuacje, że prace budowlane ulegają opóźnieniom, przez co na mieszkanie musisz czekać jeszcze dłużej niż zakładałeś. Po tym czasie dostajesz do dyspozycji nowy i doskonały do zamieszkania lokal, lecz dłuższa perspektywa czasowa może być nieco irytująca. W kontekście rynku wtórnego wszystko odbywa się bardzo szybko, tak jak choćby przy wynajmowaniu mieszkania, gdy wprowadzić można się zwykle już po kilku dniach.

Na co trzeba uważać?

Poza samym zweryfikowaniem oferty i obejrzeniem mieszkania, jest jeszcze parę aspektów, na które w kontekście ofert wtórnych powinieneś uważać. Są to kwestie dotyczące głównie własności. W końcu nie jest to nowe lokum, a samego właściciela zwykle poznaje się tylko powierzchownie. Podstawą jest sprawdzenie czy sprzedający ma pełne prawa do lokalu. Trzeba poprosić zatem sprzedawcę o okazanie dokumentów, które to potwierdzą. Może to być akt notarialny sprzedaży mieszkania czy darowizny. Kolejnym punktem jest weryfikacja czy praw do lokum nie mają osoby trzecie. Warto sprawdzić to w księdze wieczystej, a od samego właściciela zażądać zaświadczenia, iż pod tym adresem nie jest zameldowany ktoś inny. W rzeczonej księdze można przy okazji zweryfikować czy lokal nie jest obciążony hipoteką. Kwestie finansowe także powinny podlegać dokładnemu sprawdzeniu, żeby uniknąć ewentualnych kłopotów, nieporozumień i sporów w przyszłości. Właściciel powinien wykazać, że nie ma żadnych nieuregulowanych zobowiązań względem spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, o które te mogłyby się potem upomnieć od nabywcy. Chodzi tu przede wszystkim o niezaleganie z czynszem lub innymi wymaganymi opłatami. Wreszcie na etapie samego spisywania umowy, trzeba się upewnić czy precyzyjnie określono co jest przedmiotem sprzedaży, oczywiście poza samym lokalem. Powinny tam być uwzględnione przysługujące wraz z mieszkaniem piwnica, miejsce parkingowe czy choćby umówione w cenie transakcji sprzęty AGD.

Sprzedaż mieszkania
fot. pixabay.com

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie na Mokotowie z rynku wtórnego. Dobry pomysł na inwestycję?

Liczba ofert dotyczących mieszkań na sprzedaż w Warszawie z rynku wtórnego jest dość ograniczona, natomiast czasem można coś znaleźć choćby na Mokotowie. To obecnie najatrakcyjniejsza dzielnica miasta, więc warto przemyśleć taki zakup. Inwestorzy, którzy chcą zarobić na takich transakcjach, poszukują często lokali do odnowienia. W dalszej kolejności można na nich zarobić poprzez odsprzedaż lub przeznaczyć je pod wynajem. To może być ciekawym rozwiązaniem w tym obszarze stolicy, gdzie wiele osób poszukuje mieszkania dla siebie. Nie brakuje tam także lokali ze starego budownictwa, które po remoncie mogą być okazją do sporego zarobku.

Jakie lokale można kupić z drugiej ręki?

Na rynku wtórnym dominują oferty dotyczące mieszkań w starym budownictwie. Czasem są to zabytkowe kamienice, innym razem mniej atrakcyjne, ale dobrze zlokalizowane bloki. Warto zwrócić uwagę na to, jaki jest stan danego lokum. Ewentualne koszty remontu trzeba doliczyć do wyjściowej ceny, żeby ocenić czy nie lepiej zainwestować w nowe mieszkanie. Jeśli lokal nie wymaga dużych prac, a jest dobrze położony, to transakcja może być jak najbardziej opłacalna, także pod kątem dalszego zarobku. Osoby nastawione na generowanie zysków, chętnie kupują też obiekty mocno podniszczone, przeznaczone do gruntownej renowacji. Oferty będą w takim przypadku zdecydowanie niższe od rynkowej wartości danego lokum, więc nawet po doliczeniu sporych opłat za remont, wciąż można na tym zarobić pokaźną sumę. Warto pamiętać wtedy, że nabywcy zwracają uwagę głównie na sprawność instalacji, stan podłóg czy ścian, czyli newralgiczne punkty, których naprawa wymaga najwięcej czasu i środków. To na takich pracach należy się wtedy skupić, a sprawy dekoratorskie są mniej istotne, gdyż kolejny kupiec i tak zapewne będzie chciał zaaranżować lokal według swoich wyobrażeń.

Możliwości inwestycyjne

W przypadku obiektów z rynku wtórnego, które nabywa się w celach inwestycyjnych, zarobić można na ich odsprzedaży lub wynajmie. W pierwszej sytuacji chodzi najczęściej o lokale, które kupisz tanio, lecz musisz wyłożyć sporo środków na remont. W innej sytuacji trzeba natrafić na naprawdę dobrą okazję, żeby było to opłacalne. Jeśli mieszkanie jest w niezłym stanie i wystarczy jego delikatne odnowienie, to ciekawym pomysłem będzie zarabianie na wynajmowaniu go osobom przybywającym do Warszawy. W stolicy kwitnie zarówno rynek sprzedaży, jak i wynajmu, więc chętnych na pewno nie będzie brakować. Najlepiej wybierać natomiast mieszkania w budynkach, wokół których nie dokonano zbyt wielu inwestycji deweloperskich. W takiej sytuacji mimo starszej zabudowy, oferta wciąż będzie interesująca dla kolejnych nabywców czy najemców.

Jakie mieszkania tego typu można znaleźć na Mokotowie?

Mokotów jako duża i atrakcyjna dzielnica, charakteryzuje się też różnorodną zabudową. Czasem możesz tutaj trafić na okazje do zakupu lokalu w którymś z zabytkowych obiektów willowych. Sporą część tego rejonu zajmują też starsze i niespecjalnie widowiskowe bloki, na które i tak znajduje się chętnych, ponieważ lokuje się tutaj wielu studentów oraz pracowników tutejszych korporacji. Dla takich osób interesujący jest przede wszystkim wynajem. Okazyjnie zdarzają się też jednak osoby zainteresowane kupnem, głównie jeżeli nowe lokale są na razie poza ich zasięgiem lub gdy w upatrzonej przez nich okolicy, nie ma na razie budynków w stanie deweloperskim. Ciekawymi okazjami mogą być także starsze, większe apartamenty. Choć zwykle wymagają one stosownych prac renowacyjnych, to potem mogą być wspaniałym miejscem do życia lub okazją na dokonanie większej transakcji sprzedaży.

gabinet w mieszkaniu
fot. pixabay.com

Gdzie szukać mieszkań na sprzedaż w Warszawie z rynku wtórnego? Śródmieście, Ochota i Wola z większą liczbą okazji

W kontekście mieszkań na sprzedaż w Warszawie z rynku wtórnego, zdecydowanie przeważają oferty blisko centrum. Apartamenty oraz lokale mieszkalne na Śródmieściu, Ochocie czy Woli, przyciągają wielu potencjalnych kupców. W przypadku tej pierwszej dzielnicy, jest to w zasadzie jedyna szansa na zakup lokum, gdyż praktycznie nie ma tam ofert z rynku pierwotnego. Podobnie wygląda to w przypadku Ochoty, a na Woli można znaleźć obszerne i prestiżowe apartamenty, choć konkurencyjne dla nich stają się nowe inwestycje deweloperów.

Szansa na lokal blisko centrum

Choć w wielu miastach widać trend przeprowadzania się mieszkańców na obrzeża, to w Warszawie nie słabnie zapotrzebowanie na lokale w centrum lub blisko tego obszaru. Na rynku pierwotnym znalezienie czegoś na Śródmieściu czy Ochocie, jest praktycznie niemożliwe. Te kierunki są wręcz zarezerwowane na poczet ofert wtórnych. Często są to też niezwykle prestiżowe lokalizacje, których cena kilkukrotnie przekracza pułap rynkowy. Poza tym nawet podstawowe lokum w centrum będzie warte kilkanaście tysięcy złotych za metr kwadratowy. Trzeba się zatem liczyć ze sporym wydatkiem, lecz jest to w zasadzie jedyna okazja, żeby zamieszkać w tej okolicy. Podobnie jak w innych dzielnicach, nabywcy poszukują przede wszystkim 2- lub 3-pokojowych mieszkań w granicach 50-60 m2. Alternatywą są także lokale na Woli, choć tam dokonywanych jest już wiele inwestycji deweloperskich. Wciąż można jednak znaleźć okazje również na rynku wtórnym, zwłaszcza gdy chodzi o apartamenty o nieco podniesionym standardzie.

Jak wygląda to w innych rejonach miasta?

Choć przyjmuje się, że na rynku wtórnym można znaleźć mieszkania w zasadzie w dowolnej lokalizacji, to sprzedawcy są świadomi, iż te zlokalizowane na obrzeżach, stają się obecnie mało atrakcyjne. Wynika to oczywiście z ogromnej liczby nowych mieszkań. Z tego względu osoby, które chcą się wprowadzić w takie rejony, korzystają raczej z propozycji deweloperów. Wyjątkiem są odnowione i gotowe do wprowadzenia się mieszkania przy metrze. Takie lokale są zawsze bardzo cenione, więc szybko wyprzedają się także w segmencie wtórnym. Jeśli chodzi o inne obszary miasta, to sprzedający muszą się raczej liczyć z tym, że trzeba mocno zejść z ceny, gdyż kupujący wybiorą w przeciwnym razie lokum w którymś z nowych budynków. Choć aktualnie na rynku nieruchomości przeważają oferty deweloperów, to mieszkania z drugiej ręki wciąż dobrze się sprzedają. Dotyczy to przede wszystkim lokali naprawdę dobrze zlokalizowanych. Może to być jedyna szansa na zakup mieszkania na Śródmieściu, choć zainteresowaniem cieszą się także te w przylegających do niego dzielnicach. Jeśli poszukujesz takiego lokum dla siebie, to zapoznaj się z ofertami dostępnymi w WGN!