Apartamenty na sprzedaż w Warszawie stanowią łakomy kąsek dla wymagających kupujących. Co w chwili obecnej ma do zaoferowania segment premium? Pandemia koronawirusa zachwiała rynkiem, jednak mieszkaniówka szybko podniosła się z kolan. To samo dotyczy segmentu premium. Deweloperzy, którzy dostarczają na rynek nieruchomości apartamenty na sprzedaż w Warszawie, starają się dopasowywać nowe inwestycje do aktualnych potrzeb kupujących.
Spis treści
Ekskluzywne mieszkania wciąż trafiają na rynek
Czy koronawirusa zagraża segmentowi premium?
Polacy doceniają dużą przestrzeń
Luksusowe lokale mieszkalne w sprzedaży
Luksus kosztuje...
Apartamenty na sprzedaż w Warszawie wciąż trzymają poziom
Liczba apartamentów na sprzedaż w Warszawie stale się zwiększa. Osoby, które planują zakup luksusowego mieszkania w stolicy stale chcą podnosić standard swojego zamieszkania. Celem ich poszukiwań stają się więc coraz bardziej przestronne, komfortowe i nowoczesne miejsca do życia. Pomimo trwającej pandemii, Polacy cały czas chcą kupować coraz to bardziej ekskluzywne lokale mieszkalne. Warszawa jest dobrym miejscem do realizacji tego celu, ponieważ to właśnie tutaj powstaje duża liczba najbardziej prestiżowych inwestycji w kraju.
Segment premium kontra pandemia
Pandemia wirusa COVID-19 odcisnęła mocne piętno na całym rynku nieruchomości. Część sektorów dobrze poradziła sobie jednak z nową, post pandemiczną rzeczywistością. Wśród tych sektorów była właśnie mieszkaniówka, w tym segment premium. Pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej Polacy nie rezygnowali z zakupu mieszkań z wyższej półki. Co więcej, lokale mieszkalne dostępne na rynku zaczęły drożeć i tendencja ta utrzymuje się do dzisiaj. Mimo to osób zainteresowanych zakupem nieruchomości nie brakuje. Taka postawa kupujących zachęca deweloperów do dostarczania na rynek nieruchomości kolejnych apartamentów na sprzedaż w Warszawie. W okresie pandemii, kiedy w całym kraju został wprowadzony lockdown, deweloperzy szybko znaleźli sposób na wyjście z kryzysu. Sprzedaż mieszkań przeniosła się do Internetu. Strony internetowe, które dotychczas były jedynie wizytówkami projektów inwestycyjnych, zapełniły się informacjami, zdjęciami z placów budowy oraz wizualizacjami poszczególnych lokali mieszkalnych wystawionych na sprzedaż. Dodatkową zachętę dla kupujących stanowiły wirtualne spacery, które szybko zyskały na popularności. Dzięki nim osoby, które chciały nabyć własne lokum, mogły dokładniej mu się przyjrzeć, zobaczyć rozkład pomieszczeń a często nawet przykładową aranżację wnętrza. Osoby, które nie zdecydowały się na zakup apartamentu na sprzedaż w Warszawie w okresie lockdownu, w czasie trwania pandemii miały wystarczająco dużo czasu, aby w pełni zapoznać się z aktualną ofertą rynkową. Dzięki temu krótko po tym, jak obostrzenia zostały zniesione, mogli oni podjąć rozmowy negocjacyjne z deweloperami, w których portfelach znajdowały się interesujące ich nieruchomości.
fot. pexels.com
Zmieniają się oczekiwania kupujących
Polacy coraz więcej oczekują od miejsca, w którym mają zamieszkać. Zwiększają się oczekiwania w stosunku do powierzchni mieszkań, standardu ich wykończenia, ilości pokoi a także innych wartości dodanych, jak przynależny taras czy dobrze zagospodarowana architektura otoczenia. Mieszkania, które spełniają wyśrubowane oczekiwania kupujących, a równocześnie cechują się niewygórowaną ceną, szybko znajdują właścicieli. Czego kupujący oczekują od lokali mieszkalnych? Oczekiwania względem lokali do zamieszkania stale ulegają modyfikacjom. Pandemia miała duży wpływ na ukształtowanie nowych oczekiwań kupujących względem lokali mieszkalnych.
Jakie apartamenty na sprzedaż w Warszawie są obecnie na sprzedaż?
Jakiego rodzaju apartamenty na sprzedaż w Warszawie cieszą się popularnością? Deweloperzy notują coraz większą ilość zapytań o mieszkania o powierzchni powyżej 70 metrów kwadratowych. Dobrze, aby miały minimum cztery rozkładowe pokoje. Balon lub taras przynależny do lokalu mieszkalnego to kolejny atut. Jeszcze lepiej, jeśli do mieszkania przynależy ogródek, który zapewni mieszkańcom prywatność. Popularnością cieszą się też apartamenty, które są usytuowane na wyższych kondygnacjach wysokich wieżowców. Dostęp do gwarantowanego miejsca parkingowego to kolejna zaleta. Wartościami dodanymi są również: recepcja, całodobowa ochrona obiektu, cichobieżna winda w budynku oraz klimatyzacja. Pamiętając dyskomfortowy okres lockdownu, kupujący coraz częściej zwracają również uwagę na zagospodarowanie terenów zielonych na terenie osiedla. Następną rzeczą, o którą coraz częściej pytają osoby nabywające własny apartament, jest jakoś materiałów użytych do budowy.
Za standard trzeba więcej zapłacić
Wysoki standard mieszkania liczy się zazwyczaj z wysoką ceną za metr kwadratowy nieruchomości. W chwili obecnej mieszkania cały czas drożeją i nie zanosi się, żeby cenowa bańka miała pęknąć. Bieżącą sytuację ze wzrostem cen na rynku mieszkaniowym można zaobserwować w całym sektorze, również jeśli chodzi o apartamenty na sprzedaż w Warszawie. Bardzo dobrze wysokość cen w stolicy kraju obrazuje baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN Narodowego Banku Polskiego przedstawia aktualne ceny mieszkań na polskim rynku. Jeśli chodzi o rynek mieszkaniowy w Warszawie, to średnia cena ofertowa za lokum z rynku pierwotnego w I kwartale 2020 roku wyniosła 10 610 złotych za metr kwadratowy. W II kwartale 2020 roku średnia cena wzrosła do kwoty 10 717 złotych za metr kwadratowy. W III kwartale 2020 roku cena ofertowa za mieszkania na sprzedaż w Warszawie na rynku pierwotnym ponownie, chociaż nieznacznie wzrosła do średniej 10 735 złotych za metr kwadratowy. IV kwartał 2020 roku zamknął rok średnią ceną w wysokości 10 750 złotych za metr kwadratowy. W I kwartale 2021 roku średnia cena ofertowa wyniosła 10 969 złotych za metr kwadratowy. W II kwartale 2021 roku cena wzrosła do średniej w wysokości 11 359 złotych za metr kwadratowy. Z kolei w III kwartale 2021 roku średnia cena ofertowa wyniosła 11 406 złotych za metr kwadratowy. Jak natomiast przedstawiają się ceny transakcyjne na rynku pierwotnym w Warszawie? Według danych zawartych w bazie cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN Narodowego Banku Polskiego średnia cena transakcyjna za mieszkania na sprzedaż w Warszawie na rynku pierwotnym w I kwartale 2020 roku wynosiła 9819 złotych za metr kwadratowy. W II kwartale 2020 roku cena obniżyła się do średniej w wysokości 9438 złotych za metr kwadratowy. III kwartał 2020 roku przyniósł kolejny, tym razem duży wzrost cen – wówczas średnia cena transakcyjna osiągnęła wysokość 10 183 złotych za metr kwadratowy. IV kwartał 2020 roku średnia cena transakcyjna wyniosła 10 240 złotych za metr kwadratowy. Kolejny, bieżący rok zaczął się kolejnymi wzrostami. W I kwartale 2021 roku średnia cena transakcyjna za mieszkanie w Warszawie na rynku pierwotnym wyniosła 10 666 złotych za metr kwadratowy. II kwartał 2021 roku przyniósł niewielką podwyżkę średniej do kwoty 10 671 złotych za metr kwadratowy. Natomiast III kwartał 2021 roku zamknął się ze średnią w wysokości 10 992 złotych za metr kwadratowy.