Mieszkania na sprzedaż w Warszawie cały czas znajdują się w czołówce najbardziej popularnych wśród kupujących. Stolica przyciąga swoimi zaletami, w związku z czym wielu jest w stanie przymknąć oko na wysokie ceny lokali mieszkalnych. Zainteresowani nią są również deweloperzy, którzy ochoczo wykupują grunty pod nowe inwestycje o charakterze mieszkalnym. Wiele lokali znajduje swoich właścicieli jeszcze zanim projekt zostanie oddany do użytku, co stanowi dla deweloperów dodatkową zachętę do dalszych inwestycji.

Spis treści 
Stolica wciąż przyciąga mieszkańców
Dlaczego duże miasto?
Deweloperzy kuszą nowymi inwestycjami
Ceny lokali mieszkalnych szybują w górę
Czy wzrosty cen wreszcie wyhamują?
Co kupimy na rynku pierwotnym?
Rynek wtórny również z bogatą ofertą

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie wciąż najbardziej popularne

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie niezmiennie pozostają w czołówce najbardziej popularnych rynków mieszkaniowych. Pomimo jednych z najwyższych cen w kraju, mieszkania w Warszawie szybko znajdują właścicieli. Stolica kusi swoimi zaletami nie tylko kupujących. Chętnie inwestują tu również deweloperzy, którzy pomimo wysokich cen gruntów budowlanych, widzą w stolicy szansę dużego zarobku. Oferta mieszkań w Warszawie stale się poszerza, co daje kupującym możliwość wybrania takiego lokalu mieszkalnego, który będzie spełniał ich kryteria wyboru.

Czym kusi duże miasto?

Warszawa przyciąga mieszkańców perspektywą dobrego i nowoczesnego życia. Dynamiczny rynek pracy, bogaty w oferty zatrudnienia, wysokie zarobki i szybkie tempo życia. Dla wielu osób jest to idealna perspektywa. Odpowiada ona w dużej mierze osobom młodym, które rozwijają się zawodowo. Warszawa jest ku temu rozwojowi sprzyjającym miejscem. Poza możliwością znalezienia interesującej pracy, stolica kraju przyciąga także swoim klimatem. W nocy miasto budzi się do życia, restauracje, puby i kluby zapraszają od progu. Bogata jest tu nie tylko oferta rozrywkowa, ale i kulturalna. Wybierając do życia takie miasto jak Warszawa, ciężko mówić o nudzie. Mieszkania w Warszawie przyciągają swoim standardem, jakością wykończenia i lokalizacją. Chociaż ceny są tu wysokie, kupujący pozostają niezrażeni.

Oferta deweloperska mieszkań na sprzedaż w Warszawie rośnie

Deweloperzy dostrzegają duże zainteresowanie mieszkaniami na sprzedaż w Warszawie i nie pozostają w tym temacie bierni. W stolicy kraju co roku do użytku oddawane są nowe projekty mieszkaniowe. Co więcej, deweloperzy starają się, aby warszawskie inwestycje stanowiły ich wizytówki, toteż mieszkania w stolicy potrafią być naprawdę imponujące. Miasto z uwagi na swoją wielkość jest naprawdę zróżnicowane i z pewnością każdy kupujący będzie w stanie wybrać takie mieszkanie, które będzie mu najbardziej odpowiadać. Każda z osiemnastu dzielnic miasta zachowuje swój własny, indywidualny charakter. W zależności od tego, w które z nich powstaje inwestycje, różne są też mieszkania.

Mieszkanie w centrum Warszawy
fot. pexels.com

Trzeba się spieszyć, bo ceny rosną

Niewątpliwie każdy, kto ma w planach zakup lokalu mieszkalnego w stolicy, powinien przemyśleć termin jego zakupu. Osoby, które chciałyby w niedługim czasie przeprowadzić się do Warszawy, powinny czym prędzej poszukać mieszkania. Ceny za metr kwadratowy cały czas rosną. Dynamikę wzrostu cen bardzo dobrze obrazuje baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN Narodowego Banku Polskiego. Jeśli chodzi o rynek pierwotny, to ceny transakcyjne za mieszkania w Warszawie przedstawiały się następująco (dane pochodzą z bazy BaRN, są to średnie ceny transakcyjne za metr kwadratowy): w IV kwartale 2019 roku średnia cena za metr kwadratowy wynosiła 9476 złotych. W I kwartale 2020 roku – 9819 złotych. W kolejnym, II kwartale 2020 roku średnia spadła do 9438 złotych, ale już w III kwartale 2020 roku dynamicznie wzrosła do 10 183 złotych za metr kwadratowy mieszkania. W IV kwartale 2020 roku średnia wynosiła 10 240 złotych za metr kwadratowy. W I kwartale 2021 roku średnia cena transakcyjna za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego osiągnęła wysokość 10 666 złotych. Porównując I kwartał 2020 roku z I kwartałem 2021 roku, widzimy wzrost średniej ceny za metr kwadratowy o 847 złotych. Jeśli chodzi o rynek wtórny, to ceny transakcyjne za mieszkania w Warszawie przedstawiały się następująco (dane pochodzą z bazy BaRN, są to średnie ceny transakcyjne za metr kwadratowy): w IV kwartale 2019 roku średnia cena za metr kwadratowy wynosiła 9812 złotych. W I kwartale 2020 roku – 10 001 złotych. W kolejnym, II kwartale 2020 roku średnia wzrosła do 10 283 złotych, ale już w III kwartale 2020 roku do 10 471 złotych za metr kwadratowy mieszkania. W IV kwartale 2020 roku średnia wynosiła 10 550 złotych za metr kwadratowy. W I kwartale 2021 roku średnia cena transakcyjna za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie z rynku wtórnego osiągnęła wysokość 10 135 złotych. Porównując I kwartał 2020 roku z I kwartałem 2021 roku, widzimy wzrost średniej ceny za metr kwadratowy o 134 złote.

Czy cenowa bańka pęknie?

Na podstawie cen prezentowanych w bazie cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN Narodowego Banku Polskiego widać, że ceny za mieszkania w Warszawie wzrastają. Wzrost na rynku pierwotnym jest zdecydowanie bardziej widoczny, jednak również na rynku wtórnym za lokal mieszkalny musimy zapłacić więcej, niż w ubiegłym roku. Czy można spodziewać się dynamicznego spadku cen w 2022 roku? Z pewnością nie można liczyć na to, że ceny za mieszkania w stolicy wrócą do średniej sprzed pandemii koronawirusa, jednak eksperci spekulują, że ceny przestaną rosnąć w tak dynamicznym tempie.

Jakie mieszkania na sprzedaż w Warszawie oferuje rynek nieruchomości?

Oferta mieszkań na sprzedaż w Warszawie jest dość zróżnicowana. Deweloperzy stale weryfikują, jakie lokale mieszkalne cieszą się największym zainteresowaniem wśród kupujących. Z rynku szybko schodzą mieszkania o powierzchni 50-55 metrów kwadratowych. Są to najczęściej mieszkania dwupokojowe. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się także większe mieszkania. Z ofert deweloperów szybko znikają również kawalerki, które często kupowane są przez singli lub z myślą o późniejszym podnajmie i czerpaniu z tego tytułu zysków finansowych.

Lokale mieszkalne z drugiej ręki też w kręgu zainteresowania kupujących

O ile rynek pierwotny cieszy się dużym zainteresowaniem, to nie należy zapominać o rynku wtórnym. Używane mieszkania w Warszawie także cieszą się uznaniem kupujących. Doceniają je oni za atrakcyjną lokalizację i dobra zagospodarowanie terenów osiedli. Na starszych osiedlach często bardziej rozwinięta jest lokalna więź społeczna, co również ceni sobie wielu kupujących. Nie dziwi więc fakt, że zarówno mieszkania z rynku pierwotnego, jak i te z wtórnego, cieszą się sporym zainteresowaniem wśród kupujących.