Mieszkania na sprzedaż w Warszawie na Śródmieściu nieustannie znajdują się w gronie najbardziej poszukiwanych lokali w stolicy. Głównym atutem jest lokalizacja, która wiąże się z wszystkimi zaletami życia w centrum dużego miasta. Można tu znaleźć lokum w urokliwej kamienicy, choć powstają też nowe inwestycje z luksusowymi apartamentami. Problemem jest znikoma dostępność ofert z tego rejonu Warszawy oraz wysokie ceny. Zdecydowanie nie brakuje jednak chętnych na nieruchomości w tej okolicy.

Spis treści
Jakie są atuty tej lokalizacji?
Czy warto wybrać lokal w kamienicy?
Mieszkania w zabytkowych budynkach
Co przemawia za tym rozwiązaniem?
Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć kupując lokal w tej okolicy?
Najdroższa dzielnica i niewielka dostępność ofert

Co przemawia za wyborem mieszkania na sprzedaż w Warszawie na Śródmieściu?

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie na Śródmieściu należą do najbardziej prestiżowych w stolicy. Przede wszystkim jest to oczywiście związane z lokalizacją. Jest to centralny rejon miasta, który cały czas tętni życiem. Na miejscu można znaleźć wszelkie punkty usługowe, rozrywkowe, restauracje, ale również urzędy czy obiekty edukacyjne i sportowe. Dostępnych jest tu wiele zabytków oraz miejsc, gdzie można spędzić wolny czas. Jest to również rejon łączący ze sobą wiele szlaków komunikacyjnych, więc można się tu bez problemu poruszać środkami publicznego transportu.

Centralny rejon miasta

Warszawa to obszerne miasto, a Śródmieście stanowi jego centralny punkt. Jest to bardzo rozwinięty rejon, w którym każdy dostępny obszar jest przeznaczany pod kolejne inwestycje. Zamieszkanie w tej okolicy sprawia, iż na pewno znajdziesz się w ścisłym centrum wydarzeń. W tym rejonie naprawdę możesz poczuć wielkomiejski klimat, gdyż jest to dzielnica nie ustępująca w niczym największym europejskim stolicom. Trzeba się natomiast liczyć z tym, iż okolica jest głośna i tętni życiem właściwie przez całą dobę. Z tego względu obszar ten sprzyja przede wszystkim osobom młodym, prowadzącym aktywny tryb życia.

Zaplecze infrastrukturalne

Oczywiście jak na centrum miasta przystało, zaplecze infrastrukturalne jest tutaj bardzo rozwinięte. Znajdują się tutaj setki sklepów oraz restauracji. Bez problemu można też odnaleźć wszelkie inne punkty usługowe. W dzielnicy znajduje się kilka centrów handlowych, w tym dwie bardzo duże galerie, a więc ulokowany przy Dworcu Centralnym obiekt Złote Tarasy oraz znajdująca się nieco dalej galeria Westfield Arkadia. Rzecz jasna można tu liczyć na dostępność przychodni, szpitali, a także licznych przedszkoli, szkół, techników czy budynków uczelni wyższych. Jest to zatem korzystna lokalizacja również pod względem obiektów instytucjonalnych oraz edukacyjnych.

Warszawskie kamienice
fot. pexels.com

Zabytki i atrakcje

Na Śródmieściu można liczyć na dużą różnorodność w kontekście miejsc, w których można spędzić wolny czas. Nie brakuje tu atrakcji typowo turystycznych, ale i muzeów czy galerii sztuki. W dzielnicy funkcjonuje wiele kin oraz teatrów, a wolne chwile można zaaranżować na świeżym powietrzu, korzystając z Łazienek Królewskich czy innych parków ulokowanych w tym rejonie Warszawy, w tym choćby Ogrodu Saskiego. Coś dla siebie odnajdą tu fani sportu, gdyż na Śródmieściu ulokowana jest hala Torwar oraz stadion Legii Warszawa. Wyjątkowe wrażenia zagwarantują także spacery po starówce, z zabytkową zabudową oraz wieloma restauracjami. Śródmieście z pewnością należy zatem do rejonów, w których zawsze można znaleźć dobre rozwiązanie na spędzenie wolnego czasu.

Kwestie komunikacyjne

Ze względu na swoje centralne położenie, Śródmieście jest dobrze skomunikowane praktycznie z każdą z pozostałych dzielnic Warszawy. Do wielu z nich można się udać bardzo szybko i komfortowo metrem, ale z dużą częstotliwością kursują też oczywiście tramwaje i autobusy. Podobnie jak w centrach wielu innych dużych miast, pewnym problemem może być poruszanie się własnym samochodem. Przez większość tygodnia trzeba się liczyć z korkami, a mankamentem jest również ograniczona liczba miejsc parkingowych. Między innymi z tego powodu w nowych inwestycjach często można się spotkać z parkingami podziemnymi.

Czy warto zdecydować się na mieszkanie w kamienicy w Warszawie na Śródmieściu?

Wiele osób zastanawia się czy warto wybrać mieszkanie w kamienicy w Warszawie na Śródmieściu. Takich lokali jest tu naprawdę dużo, gdyż spora część tutejszej zabudowy to starsze i wręcz zabytkowe obiekty, niektóre jeszcze sprzed czasów wojny. Oczywiście w większości są one odrestaurowane, gwarantując dobre warunki do życia. Są to oferty warte rozważenia, z uwagi na klimat takich miejsc i sporą przestrzeń w samych mieszkaniach.

Lokale w historycznych budynkach

W kontekście zabudowy na Śródmieściu znaczną część stanowią właśnie efektowne i często zabytkowe kamienice. Wiele z nich jest przedwojennych, choć większość została odrestaurowana, dzięki czemu komfort życia w takich miejscach wciąż jest wysoki. Poza świetną lokalizacją, takie budynki mają oczywiście wyjątkowy klimat i niepowtarzalny urok. Wyróżniają się one na tle nowszych inwestycji, natomiast sporo ofert na rynku dotyczy właśnie takich mieszkań i zdecydowanie warto rozważyć te propozycje.

Atuty tego rozwiązania

Poza samym urokiem budynków, jednym z największych atutów takich mieszkań jest naprawdę duża przestrzeń. Kamienice powstawały w nieco innym stylu niż współczesne budynki. Są to zatem zwykle lokale o dużym metrażu, ale przede wszystkim o większej wysokości. Co za tym idzie najczęściej posiadają one wysokie okna, dzięki czemu do pomieszczeń dostaje się dużo światła i wnętrze jest bardzo jasne. Same budynki budowane były z cegieł i mają grubsze mury oraz ściany, niż te przygotowywane w nowych blokach, co ogranicza choćby odgłosy od sąsiadów, a latem sprawia, iż wnętrze nie nagrzewa się tak szybko. Dla wielu osób z pewnością będzie to zatem atrakcyjny wybór, zwłaszcza w połączeniu z wartością historyczną takich miejsc.

Jak kształtują się ceny mieszkań w Warszawie na Śródmieściu?

Ceny mieszkań w Warszawie na Śródmieściu można uznać zdecydowanie za wysokie. Z uwagi na prestiżową lokalizację jest to najdroższa dzielnica stolicy, dość znacząco wyprzedzając pod tym względem inne obszary miasta. Dotyczy to również segmentu wtórnego, choć prawdziwie astronomiczne ceny osiągają apartamenty w nowych budynkach. Takie stawki wynikają też z faktu, iż na rynku brakuje jednak ofert z tego rejonu. Deweloperzy nie mają tutaj wielu miejsc pod inwestycje, a wszelkie dostępne mieszkania szybko spotykają się z zainteresowaniem nabywców, co przyczynia się do tego, iż sprzedawcy mogą stawiać wysokie wymagania.

Najdroższa dzielnica i ograniczona liczba ofert

Śródmieście jest nie tylko najatrakcyjniejszą, ale również najdroższą dzielnicą Warszawy. Trudno oczekiwać ofert poniżej 10 tysięcy zł/m2, a stawki są zwykle zdecydowanie wyższe. Dotyczy to także rynku wtórnego, z którego pochodzi zresztą większość ofert. Dostępność takich mieszkań stanowi pewien problem, gdyż z uwagi na bardzo rozwiniętą okolicę, powstaje tam stosunkowo niewiele nowych inwestycji. Inwestorzy skupiają się też coraz częściej na budynkach biurowych, na których mogą więcej zarobić. Tym samym nowych mieszkań w centrum miasta jest niewiele, a te które się pojawiają to najczęściej lokale o wyższym standardzie i apartamenty, które są już bardzo kosztowne. Stawki rozpoczynają się wtedy od kilkunastu tysięcy złotych za m2, a bywają nawet znacznie wyższe. Zakup lokum na Śródmieściu to zatem wyzwanie, a także ogromny wydatek, w zamian za który można jednak zamieszkać w niezwykle rozwiniętej oraz atrakcyjnej dzielnicy. Przy poszukiwaniu mieszkań na sprzedaż w Warszawie, w kontekście Śródmieścia nie należy oczekiwać wielu ofert. Dostępność lokali mieszkalnych do nabycia jest tutaj ograniczona, a te które pojawiają się na rynku, szybko znajdują kupców. Tak duży popyt, w połączeniu z doskonałą lokalizacją, sprawia również, iż jest to najdroższy rejon jeśli chodzi o mieszkania w stolicy. Jeżeli poszukujesz jednak takich ofert, to zachęcamy do monitorowania bazy lokali dostępnych w WGN!