Mieszkania w Warszawie z rynku pierwotnego stanowią przeważającą część rynku nieruchomości w stolicy. Z uwagi na duże zainteresowanie nowymi lokalami mieszkalnymi, deweloperzy stale inwestują. Takie działania podejmowane są w różnych częściach miasta, a nowoczesne budownictwo przekonuje nabywców, którzy rzadko korzystają z ofert wtórnych. Lokum od firmy deweloperskiej można teraz znaleźć zarówno w droższych dzielnicach, takich jak Wola czy Mokotów, ale i bliżej obrzeży miasta.
Spis treści
Kto chętnie korzysta z takich ofert?
Popularne dzielnice
Lokale w dalszych, ale dobrze skomunikowanych częściach stolicy
Rozsądniejsze ceny i spokojna okolica
Ważny czynnik w postaci dojazdu
Kto kupuje mieszkania na sprzedaż w Warszawie z rynku pierwotnego?
Wśród chętnych na mieszkania na sprzedaż w Warszawie z rynku pierwotnego, dominują osoby stosunkowo młode, choć często już dobrze sytuowane. Często są to single, którzy robią kariery w wielkich korporacjach, posiadających swoje biura w stolicy. Dotyczy to także par, które są jeszcze zorientowane głównie na rozwój zawodowych karier. Małżeństwa z dziećmi myślą przeważnie o własnym domu, lecz nie brakuje też rodzin, które wolą komfortowe mieszkania na obrzeżach. Nie można również zapominać o inwestorach, dla których warszawski rynek jest bardzo atrakcyjny. Wybór lokali od deweloperów wiąże się z wieloma korzyściami. Oznacza to przede wszystkim lokum w nowym budownictwie, ale i brak kosztów związanych z koniecznością przeprowadzenia remontu czy mniejsze opłaty eksploatacyjne.
Single i młode małżeństwa
Młode osoby, które chcą zrobić karierę, kierują się w stronę dużych miast. Oczywiście stolica daje pod tym kątem największe możliwości. W końcu znajdują się tu siedziby właściwie wszystkich liczących się firm krajowych i zagranicznych, które funkcjonują na polskim rynku. Z tego względu przeprowadza się tu mnóstwo osób z mniejszych miejscowości, ale też sporych miast, jednak nie aż tak rozwiniętych jak Warszawa. Oznacza to stały i potężny napływ ludzi pracujących, w co najwyżej średnim wieku oraz o znaczącym potencjale finansowym. W końcu duża część tych osób to specjaliści, którzy długo szkolą się z myślą o konkretnych stanowiskach, lecz w efekcie szybko mogą liczyć na duże zarobki, które potem jeszcze wzrastają. Takie zorientowanie na karierę skutkuje tym, że przybywa też singli, którzy są zbyt zajęci obowiązkami, żeby rozwijać życie uczuciowe. Także młode pary odkładają często plany dotyczące posiadania potomków, skupiając się na wspólnym szczęściu i wspinaniu się po szczeblach zawodowych. Tworzy to znaczący segment osób w niezbyt zaawansowanym wieku, które mogą sobie jednak pozwolić na zakup mieszkania. Takie inwestycje dokonywane są w oparciu o kredyt, ale nieraz również wsparcie członków rodziny czy po prostu połączenie możliwości finansowych obu członków małżeństwa, dzięki czemu nabycie nieruchomości niekoniecznie musi się wiązać z dużym zadłużaniem się. W przypadku tych osób, zwykle wybór pada na lokale możliwie blisko centrum lub przynajmniej z dobrym dojazdem. Ważne jest natomiast nowe budownictwo, dostosowane do wymagań oraz wyobrażeń współczesnych kupców. Dlatego też tacy nabywcy zdecydowanie preferują właśnie rynek pierwotny.
fot. pixabay.com
Rodziny z dziećmi
Życie w Warszawie jest bardzo dynamiczne i wymagające, więc w momencie, gdy na świecie pojawiają się dzieci, wiele małżeństw przenosi się poza miasto. Budowa domu w podmiejskich miejscowościach jest nieraz zbliżona finansowo do kupienia lokum w centrum. Inaczej wygląda to już jednak w trochę bardziej oddalonych dzielnicach. Tam nawet w kontekście bloków dominuje już niższa zabudowa, a duże mieszkania można znaleźć w rozsądnych cenach. Wbrew pozorom spora część klientów rynku nieruchomości w stolicy, to zatem właśnie rodziny. Zależnie od potrzeb lokują się one na zupełnych peryferiach lub obszarach miasta mocno oddalonych od Śródmieścia, lecz dobrze skomunikowanych. Wynika to często z charakteru pracy jaką wykonują dorośli. W obecnych czasach liczne obowiązki wykonuje się choćby zdalnie, co nie wymaga regularnych wizyt w biurze, więc dojazd do centrum nie jest wtedy aż tak istotny. Z kolei niezwykle cenne okazują się tereny zielone, spokojna atmosfera i dostosowana do rodzin infrastruktura, którymi może się pochwalić kilka raczej peryferyjnych dzielnic. Deweloperzy dostosowują też wtedy budynki do takich wymagań, tworząc kameralne obiekty z mniejszą ilością, ale większych mieszkań. Nieraz gwarantują one nawet dostęp do wydzielonego ogródka. W takiej sytuacji komfort życia w takim lokalu nie będzie wcale odbiegał od warunków w domu jednorodzinnym.
Inwestorzy
Popyt na rynku pierwotnym nie słabnie, a wielu deweloperów znajduje nabywców jeszcze w ramach przedsprzedaży. Co więcej znaczna część transakcji przebiega w gotówce, w czym największy udział mają inwestorzy. Zarabianie na nieruchomościach stało się obecnie naprawdę popularne. Decydują się na to prywatne osoby, ale również podmioty krajowe i zagraniczne. W niektórych przypadkach są to osoby, które w ten sposób zarabiają na życie. Innym razem to ludzie, którzy po prostu przeznaczają na to wolne środki. Podczas gdy wiele działań inwestorskich podlega dużemu ryzyku, operacje na dość stabilnym rynku nieruchomości, przekonują do takich inwestycji wiele osób. W kontekście nowych obiektów nabywanych od deweloperów, najczęściej są to lokale przeznaczane następnie pod wynajem. To rozsądne podejście, gdyż gwarantuje stałe wpływy, a w razie czego takie lokum zawsze można sprzedać. Niektóre inwestycje są też dokonywane właśnie z myślą o późniejszej odsprzedaży. Dotyczy to głównie miejsc, w których przewiduje się, że cena mieszkań będzie systematycznie rosła, choćby z uwagi na rozwój tamtejszej infrastruktury. Takie działania są o tyle bezpieczne, że akurat w Warszawie, praktycznie nigdy nie brakuje chętnych zarówno na zakup, jak i wynajem, zwłaszcza w atrakcyjnej lokalizacji.
Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Istnieje kilka argumentów, które przemawiają za wyborem ofert z rynku pierwotnego, zamiast tych z obszaru wtórnego. Jednym z kluczowych aspektów jest standard budynku. Na przestrzeni lat zarówno technologie, jak i materiały wykorzystywane w budownictwie, uległy znaczącym zmianom. Dotyczy to także samego układu przestrzennego mieszkań. W praktyce trudno zatem obecnie o racjonalne porównanie nowego lokum z takim starszym, nawet jeśli zostało ono utrzymane w dobrym stanie. Nowoczesne miejsca mieszkalne posiadają z reguły lepszą akustykę oraz funkcjonalne rozmieszczenie pokoi, choćby z popularnym obecnie rozwiązaniem w postaci salonu połączonego z aneksem kuchennym. Deweloperzy inwestują też w garaże podziemne lub przynajmniej zewnętrzne miejsca parkingowe, które w stolicy są wręcz nieocenione. Nowy lokal to również większe możliwości aranżacyjne. Przy zakupie na etapie realizacji, często można poprosić dewelopera o zastosowanie pewnych zmian. W razie czego drobniejsze korekty można również przeprowadzić na własną rękę, choć rzadko jest to konieczne. Najczęściej żadne prace remontowe nie są potrzebne, więc sumaryczny wydatek wypada nieraz znacznie korzystniej niż w kontekście mieszkań z rynku wtórnego, które wymagają gruntownych renowacji. Ważnym atutem są mniejsze koszty dotyczące utrzymania lokalu. Deweloperzy wykorzystują materiały, które lepiej trzymają ciepło oraz różne rozwiązania energooszczędne. Nowe budynki nie wymagają także remontów, więc czynsz jest z reguły znacznie niższy.
fot. pixabay.com
Mieszkania w Warszawie z rynku pierwotnego w popularnych dzielnicach, takich jak Wola czy Mokotów
Mieszkania w Warszawie z rynku pierwotnego można też znaleźć na Woli czy Mokotowie, a więc droższych dzielnicach, które wzbudzają jednak duże zainteresowanie. Wynika to z faktu rozbudowanej infrastruktury i niezwykle dogodnych połączeń ze Śródmieściem. Często są one jedyną alternatywą dla osób chcących mieszkać blisko centrum, w którym znalezienie nowego lokalu do kupienia graniczy zwykle z cudem. W takich rejonach miasta znajduje się znacząca ilość wieloletnich budynków, lecz deweloperzy stale dokonują kolejnych inwestycji. Wiąże się to z tym, że współcześni nabywcy mają spore wymagania i preferują raczej nowoczesne oraz komfortowe lokale mieszkalne.
Skąd bierze się popularność tych rejonów miasta?
Mokotów czy Wola to obszerne dzielnice, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Śródmieścia. To duży atut, biorąc pod uwagę fakt, że nabycie nowego mieszkania w centrum jest właściwie niemożliwe. Centralny rejon miasta jest już na tyle rozbudowany, iż praktycznie nie ma tam miejsca na kolejne inwestycje. Jeżeli są dokonywane, to z kolei raczej pod siedziby firm czy punkty usługowe niż lokale mieszkalne. Próbując znaleźć coś w Śródmieściu, trzeba zatem szukać na rynku wtórnym, a i tam oferty są bardzo ograniczone, więc możliwy jest najczęściej najwyżej wynajem. Sama infrastruktura obszarów stycznych z centrum Warszawy jest również bardzo rozbudowana, więc ich mieszkańcy mają wszelkie udogodnienia w bezpośrednim sąsiedztwie, przy okazji posiadając również dostęp do terenów zielonych. Mokotów ma także rozbudowane węzły komunikacji publicznej. To samo staje się udziałem Woli, gdzie część dzielnicy może już korzystać z drugiej linii metra, a po uruchomieniu dalszego odcinka, ten najszybszy środek transportu będzie już przejeżdżał przez jej cały obszar. Z tego względu są to jedne z najatrakcyjniejszych rejonów Warszawy, choć wiąże się to oczywiście z koniecznością wyłożenia na taką inwestycję odpowiednio większych środków.
Dlaczego deweloperzy dokonują tam inwestycji?
Te obszary miasta posiadają już wiele bloków mieszkalnych, natomiast przeważnie jest to niska i stara zabudowa. Standard takich mieszkań niekoniecznie odpowiada zatem współczesnym nabywcom. Deweloperzy inwestują z kolei wszędzie tam, gdzie widzą rynek zbytu. Skoro pole do działań na terenie Śródmieścia jest bardzo ograniczone, to takie firmy podejmują się tworzenia nowych budynków właśnie na Mokotowie czy Woli. Tym samym dostępnych jest tam naprawdę wiele nowoczesnych lokali, na które zdecydowanie nie brakuje chętnych. Wiążę się to z tym, iż na miejscu jest też w zasadzie gotowa lokalna infrastruktura, a więc punkty usługowe czy inne obiekty publiczne. Takie zabudowania ciekawie wpływają także na zmianę krajobrazu tych rejonów Warszawy. Wysokiej jakości apartamentowce sąsiadują tam z mniej atrakcyjnymi, betonowymi blokami czy kameralnymi budynkami. Wraz z kolejnymi inwestycjami, ciągle rosną też jednak ceny tworzonych tam mieszkań, które i tak już są najwyższe w stolicy.
fot. pixabay.com
Mieszkania w Warszawie z rynku pierwotnego w bardziej oddalonych, ale dobrze skomunikowanych obszarach miasta. Bielany i Bemowo dobrym wyborem
Pułap cenowy mieszkań w Warszawie z rynku pierwotnego na Bielanach czy Bemowie, będzie w zasięgu wielu nabywców. Nie zawsze można to powiedzieć o najpopularniejszych dzielnicach, gdzie koszty mogą być naprawdę wysokie. Takie rejony miasta są spokojniejsze, ale wciąż dobrze rozbudowane. Na miejscu znajdziesz zatem wiele udogodnień. To niejako rozwiązanie pośrednie pomiędzy bardzo atrakcyjną lokalizacją, a mniej rozwiniętymi peryferiami stolicy, gdzie ceny są jeszcze niższe, lecz nie dla każdego będzie to dobry wybór. Kluczowa okazuje się przede wszystkim możliwość szybkiego poruszania się po mieście, co będzie znacznie ułatwione, zwłaszcza w rejonach z dostępem do metra.
Umiarkowane ceny i spokojniejsza okolica
Takie dzielnice jak Bielany, Ursynów czy choćby Bemowo, względem położenia można uznać za bardziej peryferyjne, gdyż odległości do centrum miasta są już naprawdę spore. Oczywiście ma to swoje zalety, gdyż możesz liczyć na znacznie większość ilość terenów zielonych. Sprzyja to zatem podejmowaniu się różnych aktywności, a panująca tam atmosfera jest także korzystna względem wychowywania dzieci. Infrastruktura komunikacyjna sprawia natomiast, że z pozoru duży dystans do Śródmieścia, można pokonać w ciągu około 20 minut. Jednocześnie poziom cen mieszkań w tym rejonie, można uznać za pułap pośredni między najtańszymi dzielnicami i tymi najdroższymi. Oczywiście niektóre oferty będą znacznie wyższe, lecz spokojnie możesz znaleźć w tych częściach Warszawy lokale kosztujące około 8-10 tysięcy zł/m2. Na Woli czy Mokotowie ceny rozpoczynają się natomiast na poziomie 10 tysięcy zł/m2, a większość ofert bazuje na pułapie kilkunastu tysięcy. Są to zatem spore różnice, które musisz uwzględnić, biorąc pod uwagę to jakim budżetem dysponujesz.
Dobra komunikacja stanowi ważny czynnik
Kluczowym czynnikiem w przypadku bardziej oddalonych od centrum dzielnic, jest komunikacja miejska. Nie bez przyczyny w obrębie tych rejonów miasta, najbardziej doceniane są te, które posiadają dostęp do metra. Tak jest obecnie w przypadku Ursynowa i Bielan, a wkrótce będzie udziałem także Bemowa, gdy uruchomiona zostanie dalsza część drugiej linii tego środka transportu w stolicy. Jest to ogromny atut, gdyż podróż do Śródmieścia zajmuje wtedy raptem kilkanaście minut, choć odległości są doprawdy pokaźne. Dlatego na mieszkania w tych dzielnicach decydują się również młode osoby pracujące, które każdego dnia dojeżdżają do biur różnych korporacji. Pozwala to na kompromis między szybkim dotarciem do miejsca pracy, a życiem w spokojniejszych warunkach. To przekłada się na fakt, że te rejony są mimo wszystko atrakcyjniejsze niż choćby położone na takim samym dystansie Włochy czy Wilanów, co ma jednak oczywiście swoje przełożenie na nieco wyższe ceny. Podobnie jak w przypadku większości innych miast, także w Warszawie rynek nieruchomości opiera się na segmencie pierwotnym. Jest to związane z licznymi inwestycjami deweloperskimi, które są efektem oczekiwań klientów. Takie lokale chętnie nabywają zarówno single, jak i pary bez dzieci, rodziny oraz podmioty ukierunkowane na dalszy zarobek na danym lokum. Korzystając z bazy WGN, możesz znaleźć setki ofert z pierwszej ręki, dotyczących mieszkań na terenie całej stolicy!