Mieszkania w Warszawie na sprzedaż należą do cenowej czołówki na rynku mieszkaniowym w Polsce. Mimo to zainteresowanie lokalami mieszkalnymi w stolicy nie maleje. Kupujący cały czas przyglądają się nowym ofertom sprzedaży, które wpływają na rynek. Stolica trzyma swoją pozycję na tyle mocno, że nawet obecne załamanie nie zachwiało jej rangą pośród innych dużych miast regionalnych. Mimo wszystko zarówno kupujący, jak również sprzedający liczą na to, że w przyszłym roku sytuacja na rynku będzie bardziej sprzyjała dokonywaniu transakcji w sektorze mieszkaniowym. Dotyczy to nie tylko stolicy, ale całego kraju.

Spis treści:
Lokale mieszkalne w stolicy atrakcyjne dla nabywców
Deweloperzy cały czas inwestują w stolicę
M. do sprzedania jest w stolicy wiele
Końcówka roku jest stabilna
Rynek pierwotny wciąż się rozrasta
Lokale mieszkalne z drugiej ręki także stanowią łakomy kąsek
Kupujących nie brakuje, chociaż czuć osłabienie dynamiki sprzedaży
Prognoza na 2023 rok

Mieszkania w Warszawie na sprzedaż wciąż w czołówce

Mieszkania w Warszawie na sprzedaż cały czas utrzymują się w cenowej czołówce na polskim rynku nieruchomości w sektorze mieszkaniowym. Mimo wszystko zainteresowanie nimi wciąż jest bardzo wysokie. Na tle innych miast, stolica kraju radzi sobie ze sprzedażą lokali mieszkalnych naprawdę dobrze. Nie oznacza to, że miasto jest całkowicie obojętne na niesprzyjającą sytuację gospodarczą w kraju. Wysoka inflacja oraz zmniejszony dostęp do kredytów hipotecznych odcisnęły swoje piętno także na stolicy. Niemniej nie wydaje się, aby w mieście tym miało dość do poważnego załamania w sektorze mieszkaniowym. Wciąż dostrzegalne jest bowiem zainteresowanie lokalami mieszkalnymi na rynku pierwotnym oraz wtórnym.

Stolica przyciąga nie tylko nabywców, ale również inwestorów

Stolica kraju jest atrakcyjna nie tylko dla nabywców nieruchomości. Nieprzerwanie pojawiają się tutaj inwestorzy, którzy planują realizację kolejnych projektów mieszkaniowych. Jedni póki co wykupują gruntu budowlane pod przyszłe projekty, inni przeszli już do ich realizacji. Na lokalny rynek nieprzerwanie trafiają nowe mieszkania. Grunty budowlane są tu wprawdzie bardzo drogie, jednak inwestorzy odzyskują swój wkład finansowy w cenach zbywanych lokali mieszkalnych.

Szeroki wachlarz wyboru lokali mieszkalnych

Stolica może poszczycić się bardzo rozbudowaną ofertą lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedania. Taki stan rzeczy jest dostrzegalny na rynku pierwotnym, w którym deweloperzy starają się każdorazowo, w ramach każdego projektu mieszkaniowego, dostarczać na rynek M. o różnej wielkości, ilości pomieszczeń i w różnym standardzie wykończenia. Nabywcy mogą więc upolować kameralne kawalerki, jak również przestronne i nowoczesne apartamenty. Podobna jest sytuacja na warszawskim rynku wtórnym który także charakteryzuje się szerokim wachlarzem ofert mieszkań w Warszawie.

Jak prezentuje się sytuacja wśród mieszkań w Warszawie na sprzedaż w IV kwartale 2022 roku?

Mieszkania w Warszawie na sprzedaż spotykają się z dużym zainteresowaniem ze strony nabywców. Są oni często osoby fizyczne, które niejednokrotnie przy zakupie posiłkują się wsparciem kredytu hipotecznego. Nie brakuje również inwestorów, którzy częściej starają się nabywać lokale mieszkalne za gotówkę. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych metrażowo lokali mieszkalnych, których cena końcowa jest dla inwestorów akceptowalna do zapłacenia z własnego portfela. Rok 2022 ma się ku końcowi, co jednak wcale nie studzi zapału do poszukiwań idealnego M. - zarówno wśród inwestorów, jak i wspomnianych wcześniej osób prywatnych.

Wysokie apartamentowce
fot.: pexels.com

Lokale deweloperskie wciąż trafiają na rynek

Deweloperzy nie rezygnują z realizacji kolejnych projektów inwestycyjnych w stolicy. Obecnie w budowie są liczne inwestycje, rozlokowane w różnych dzielnicach miasta. Przykładowo, Osiedle Fabrica Ursus to inwestycja Aurec Capital Development Poland, realizowana w obrębie dzielnicy Ursus. Budowa inwestycji rozpoczęła się w 2021, a zakończyć ma się w 2027 roku. Inwestycja dostarczy na rynek 800 nowoczesnych lokali mieszkalnych. Innym przykładem może być inwestycja Towarowa Square, która realizowana jest przez dewelopera Asbud w dzielnicy Wola. Realizacja projektu wystartowała w 2022 roku, a planowo ma się zakończyć pod koniec 2024 roku. W ramach tej inwestycji do użytku oddanych zostanie 350 mieszkań w Warszawie. Z kolei w dzielnicy Targówek deweloper K2 Residential odda do użytku inwestycję Rzepichy 3. Do sprzedaży trafią lokale mieszkalne oferujące 1-, 2-, 3- i 4-pokoje, o powierzchni od 40 do 130 metrów kwadratowych. Będzie ich w sumie 78 do wyboru. Budowa inwestycji rozpoczęła się pod koniec 2022 roku, a jej zakończenie zostało zaplanowane na końcówkę 2024 roku. Po datach rozpoczęcia powyższych budów widać, że deweloperzy nie obawiają się startować z nowymi inwestycjami, nawet w obliczu niesprzyjających warunków w kraju.

Rynek wtórny nie odpuszcza, nabywcy zainteresowani

Rynek wtórny w stolicy także trzyma mocną pozycję, utrzymując zainteresowanie nabywców. Lokale mieszkalne z drugiej ręki przyciągają kupujących licznymi zaletami, którymi nie mogą poszczycić się nowe projekty inwestycyjne. Często chodzi o dużo bardziej atrakcyjną lokalizację budynku mieszkalnego, rozbudowaną infrastrukturę otoczenia czy łatwy dostęp do przystanków komunikacji miejskiej. Osoby kupujące doceniają też sektor wtórny z innego powodu. Mieszkania w Warszawie z drugiej ręki są często wykończone, co oznacza, że nowy nabywca może wprowadzić się do nich praktycznie od razu po zakupie. Remontu czy re-aranżacji wnętrz może dokonywać w trakcie mieszkania, pomieszczenie po pomieszczeniu. To ogromna wartość dodana dla osób, które nie mają czasu na zakup przysłowiowej „dziury w ziemi” i czekanie, aż inwestycja zostanie oddana do użytku. Co więcej, możliwość wykańczania pomieszczeń po kolei nie nadszarpuje tak bardzo portfela nowego właściciela, gdyż może on dokonywać modernizacji wówczas, gdy będzie miał na ten cel zgromadzone środki finansowe. Już sam zakup nieruchomości często wyczerpuje finansowe możliwości wielu osób, więc opcja zakupu lokalu mieszkalnego nadającego się od razu do zamieszkania, jest bardzo dużą zaletą.

Co będzie z warszawską mieszkaniówką w 2023 roku?

Jak potoczą się losy sektora mieszkaniowego w stolicy? Czy kolejny, 2023 rok będzie dla mieszkaniówki łaskawszy? Na taki scenariusz liczą zarówno deweloperzy, jak również kupujący. Obecnie inflacja wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, a zaostrzona polityka kredytowa banków uniemożliwia wielu osobom zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Wszyscy liczą na to, że te niesprzyjające warunki zelżeją w kolejnym roku. Wówczas deweloperzy mogliby liczyć na zwiększenie zainteresowania oferowanymi przez siebie mieszkaniami. Podobnie jest z lokalami mieszkalnymi z rynku którego, których właściciele także liczą na sprzedaż swoich nieruchomości nie tylko w szybkim tempie, ale również w dobrej cenie.

 

Magdalena Łozowicka/Redaktor Naczelna Komercja24.pl