Jakie mieszkania na sprzedaż oferuje Warszawa? Obecnie stolica posiada wyjątkowo mocną pozycję na rynku mieszkaniowym w kraju. Deweloperzy nie zwalniają tu tempa i stale dostarczają na rynek nowe projekty inwestycyjne. Należy przy tym zaznaczyć, że mieszkania w Warszawie oferowane są często w ramach prestiżowych, nowoczesnych projektów. Osoby, które planują nabycie mieszkania w stolicy powinny w miarę szybko przemyśleć swoją decyzję odnośnie zakupu. Ceny za metr kwadratowy lokali mieszkalnych w stolicy cały czas rosną, i póki co nie można oczekiwać, że sytuacja ta się zmieni. Dotyczy to zarówno mieszkań w Warszawie na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

Spis treści:
Stolica rynkowym liderem
Kupujący stawiają na Warszawę
W stolicy cały czas powstają nowe inwestycje
M. z drugiej ręki również pod lupą kupujących
Co się buduje w stolicy?
Czego oczekują kupujący?
Stawki za lokale mieszkalne wciąż szybują w górę
Co przyniesie druga połowa roku?

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie z silną pozycją rynkową

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kupujących – zarówno osób prywatnych, jak również inwestorów indywidualnych. Rynek nieruchomości w stolic kraju w segmencie mieszkaniowym wypracował sobie bardzo silną pozycję i deweloperzy dokładają starań, aby opinia ta się nie zmieniła. Lokale mieszkalne w stolic przyciągały kupujących nawet w okresie lockdownu, kiedy nabywanie M. było bardzo utrudnione. To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem mogą pochwalić się mieszkania w Warszawie.

Nowe lokale mieszkalne cieszą się dużą popularnością

Deweloperzy lubią podejmować się realizacji projektów mieszkaniowych w stolicy. Mieszkania w stolicy stosunkowo szybko znajdują nowych właścicieli. Wielu deweloperów uznaje,że dzięki temu ryzyko inwestycyjne jest tu niewielkie. Chętnych na zakup nowych M. nie brakuje. Warszawski sektor mieszkaniowy cały czas się rozrasta. Deweloperzy, z racji małej dostępności wolnych gruntów inwestycyjnych, coraz częściej realizują swoje projekty na obrzeżach miasta, w mniej popularnych do tej pory dzielnicach.

Pałac kultury w Warszawie
fot. pexels.com

Deweloperzy zachowują aktywność

Deweloperzy chętnie podejmują się inwestycji w segmencie mieszkaniowym w stolicy. Jak wspomnieliśmy, liczba wolnych gruntów budowlanych w Warszawie stale topnieje. W związku z tym deweloperzy starają się kupować działki inwestycyjne na zapas, nawet jeśli obecnie nie mają w planach realizacji żadnego projektu. Dzięki temu będą mogli w przyszłości wybudować nowe osiedla, dostarczając tym samym na rynek mieszkania.

Lokale z rynku wtórnego nie ustępują miejsca

O ile lokale mieszkalne od deweloperów bronią się swoimi licznymi zaletami, o tyle również mieszkania z rynku wtórnego przyciągają kupujących. Do zakupu używanego M. zachęcają ich liczne zalety, jakimi mogą się poszczyć się lokale mieszkalne z drugiej ręki. Niejednokrotnie są one lepiej zlokalizowane, osiedla posiadają lepszą infrastrukturę otoczenia, również rozkład używanych mieszkań często bardziej przypada kupującym do gustu, niż w przypadku nowych lokali mieszkalnych.

Przykładowe mieszkania na sprzedaż w Warszawie

Oferta mieszkań na sprzedaż w Warszawie jest obecnie bardzo bogata. W przypadku lokali z rynku pierwotnego kupujący mogą wybierać, czy interesuje ich lokal usytuowany na przykład w nowoczesnym wysokościowcu, czy woleliby mieszkanie w bardziej kameralnej, niższej zabudowie.

Poniżej prezentujemy przykładowe inwestycje, jakie realizowane są na terenie Warszawy:

  • Towarowa Towers: to inwestycja, która powstaje w dzielnicy Wola. Inwestorem projektu jest Asbud, za projekt architektoniczny odpowiada pracownia FS&P Arcus, natomiast generalnym wykonawcą jest spółka budowlana Hochtief Polska z Warszawy. Budowa inwestycji rozpoczęła się w 2021 roku, a jej zakończenie planowane jest na końcówkę trzeciego kwartału 2024 roku. Inwestycja Towarowa Towers będzie składać się z dwóch wież o wysokości 95 metrów, a także trzech mniejszych budynków. W wieżach do użytku oddanych zostanie niemal 600 lokali. Mieszkania w Warszawie w ramach tej inwestycji oferowane będą w metrażu od około 25 do 140 metrów kwadratowych;
  • Fabrica Ursus: zupełnie odmienną ofertę przedstawi klientom osiedle Fabrica Ursus. Inwestycja powstaje w dzielnicy Ursus, a jej inwestorem jest Aurec Capital Development Poland. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Projekt PBPA, natomiast generalnym wykonawcą projektu jest firma SPS Construction. Budowa inwestycji ruszyła w połowie 2021 roku, a jej zakończenie planowane jest na 2027 rok. Inwestycja ma dostarczyć na rynek około 800 mieszkań na sprzedaż w stolicy. Kupujący będą mieli do wyboru lokale mieszkalne o powierzchni od 35 do 100 metrów kwadratowych. Inwestycja charakteryzuje się 6.kondygnacyjną zabudową, co sprawia, że jest ona nieco bardziej kameralna od wspomnianego powyżej wysokościowca.

Na co kupujący zwracają uwagę przy wyborze?

Niezależnie od tego, czy kupujących interesuje mieszkanie z rynku pierwotnego, czy z rynku wtórnego, kryteria wyboru są zawsze mocno spersonalizowane. Wspólne kwestie, na które zazwyczaj wszyscy kupujący zwracają uwagę, to cena za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie, infrastruktura otoczenia i wielkość lokalu mieszkalnego. Liczy się także liczba pokoi oraz przynależność balkonu lub tarasu. Dla kupujących istotna jest również kwestia parkowania. Miejsce w garażu podziemnym jest rozwiązaniem zadowalającym szerokie grono kupujących. Dużą wartość ma również zapewnienie przez dewelopera odpowiedniej ilości naziemnych miejsc parkingowych.

Ceny lokali mieszkalnych utrzymują się na wysokim poziomie… i wciąż rosną

Ceny za lokale mieszkalne w Warszawie utrzymują się w czołówce rynkowej. Ceny szybowały dynamicznie już w ubiegłym roku, jednak również w 2022 roku widoczne są wzrosty stawek za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie. Powodem podwyżek jest między innymi niestabilna gospodarka. Rosnące ceny materiałów budowlanych oraz wykończeniowych również przyczyniły się do podwyżek. Ceny za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie przekraczają 10 tysięcy złotych, a dalsze wzrosty będą czyniły te stawki jeszcze cięższymi do udźwignięcia dla kupujących. Mimo tego, że stawki rynkowe w stolicy już teraz są bardzo wysokie, dalej nie brakuje chętnych do nabycia w tym mieście lokalu mieszkalnego.

Prognoza na 2022 rok

W chwili obecnej bardzo trudne byłoby prognozowanie, jak będą kształtowały się ceny za lokale mieszkalne w Warszawie. Sytuacja na rynku cały czas jest niestabilna. Koronawirus w dalszym ciągu rzuca cień na funkcjonowanie rynku nieruchomości w całym kraju. Dodatkowo wojna, która toczy się na Ukrainie, także wpływa na kondycję polskiego rynku. Można przypuszczać, że w najbliższych miesiącach ceny za mieszkania w stolicy cały czas będą szły w górę, chociaż tempo tego wzrostu powinno maleć. Deweloperzy nieprzerwanie będą oddawali do użytku nowe inwestycje, zapewniając tym samym stały dostęp do nowych mieszkań.