Kupię mieszkanie w Warszawie! Taka decyzja, to pierwszy krok w stronę nabycia wymarzonego lokum. Przed tobą jednak daleka droga, gdyż rynek nieruchomości daje wiele możliwości. Musisz zatem przemyśleć swoje potrzeby i zdecydować, która dzielnica będzie odpowiednim wyborem. Następnie możesz przejść do wyboru liczby pokoi czy metrażu. Oczywiście ważny jest też dostępny budżet. Okazyjne oferty nabycia lokali mieszkalnych w różnych rejonach miasta, odnajdziesz natomiast w bazie WGN!
Spis treści
Co trzeba przemyśleć przed dokonaniem wyboru?
Warianty z dwoma pokojami popularnym rozwiązaniem
Czy warto postawić na Pragę Południe?
Charakterystyka tej dzielnicy
Jakie są alternatywne rozwiązania?
Chcesz kupić mieszkanie w Warszawie? Przemyśl następujące kwestie!
Jeżeli chcesz kupić mieszkanie w Warszawie, to musisz rozważyć kilka istotnych kwestii. Oczywiście podstawowym aspektem jest budżet, który będzie ograniczał możliwości i powodował wykluczenie niektórych opcji. Przede wszystkim ważne jest natomiast to jak duże ma być lokum i w jakim ma być urządzone standardzie. Musisz też zdecydować czy stawiasz na rynek pierwotny, czy zamierzasz odkupić lokal od poprzedniego właściciela. Wybierając dzielnicę, trzeba rozpatrywać dostępność lokalnych udogodnień, które będą stanowiły potem duże ułatwienie względem funkcjonowania w danym miejscu. Powinieneś pamiętać nie tylko o bieżących wymaganiach, ale i przyszłych planach. W końcu jest to duża inwestycja, która powinna być opłacalna w dłuższej perspektywie czasowej.
Standard i metraż
Jednym z pierwszych czynników, który odgrywa ważną rolę, jest rzecz jasna liczba pokoi i metraż mieszkania. Musisz brać pod uwagę możliwości finansowe, twoje preferencje i tryb życia. Dla singla, który większość czasu spędza poza domem, wystarczająca może być i malutka kawalerka. Zwyczajowo komfort dla jednej lub dwóch osób daje natomiast 40-60 m2, zwykle rozłożone na dwa lub maksymalnie trzy pokoje. Przy większej rodzinie będą to już raczej cztery pomieszczenia i około 80 m2. W Warszawie możesz też jednak kupić i apartamenty o wielkości 100 m2 albo nawet jeszcze obszerniejsze. Oczywiście ważny jest przy tym sam standard. Aktualnie na rynku dominują oferty od deweloperów, więc możesz liczyć na atrakcyjne, nowe budownictwo. W razie potrzeby nie brakuje jednak innych możliwości. Rozpatrując metraż, warto zwrócić także uwagę na to jak rozkłada się on na poszczególne pomieszczenia. Wszelkie przechodnie czy ograniczone pokoje zmniejszają funkcjonalność. Z tego względu rezygnuje się raczej z wielu podziałów, a najczęściej salony są naprawdę spore i połączone z aneksem kuchennym, żeby nie ograniczać lokalu niepotrzebną ścianą.
fot. pixabay.com
Z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Zarówno kupowanie na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, ma swoje wady oraz zalety. Mieszkania od deweloperów są nowe, dzięki czemu wykorzystuje się w nich lepszej jakości materiały, co przekłada się choćby na mniejsze koszty eksploatacyjne. Możesz też mieć pewność, że wnętrza będą praktycznie urządzone i dostosowane do obecnych trendów. W przypadku rynku wtórnego, należy się najczęściej nastawiać na stare budownictwo. Z drugiej strony znaczna część tych mieszkań jest odnowiona i naprawdę komfortowa. Dla wielu osób ważne jest to, że kupując lokal od właściciela, można się do niego właściwie natychmiastowo wprowadzić. U deweloperów będzie tak tylko w przypadku już gotowych inwestycji, a najczęściej zakupu dokonuje się jeszcze na etapie budowy. Na swoje lokum będziesz musiał zatem trochę poczekać, ale w zamian za wysoki standard i nowoczesne warunki, co przekłada się potem na komfort codziennego funkcjonowania. Nie trzeba się także obawiać konieczności przeprowadza remontów, a i czynsz jest z reguły niższy, niż w przypadku budynków, które wymagają stałych nakładów choćby na różne prace renowacyjne. Czasem wybór między rynkiem pierwotnym i wtórnym, jest też wymuszony określoną lokalizacją. Choć nowe mieszkania powstają niemal w całej Warszawie, to trudno dostać je w okolicach centrum, więc w tym obszarze raczej trzeba odkupić coś od poprzedniego właściciela.
Potrzeby komunikacyjne
Lokalizacja odgrywa kluczowe znaczenie w większości kwestii dotyczących rynku nieruchomości. Musisz zatem ocenić jakie masz potrzeby względem poruszania się po mieście. Jeśli pracujesz w centrum lub regularnie tam dojeżdżasz, to potrzebujesz lokum możliwie jak najbliżej lub przynajmniej z doskonałym dojazdem. Wiele biur znajduje się też na Mokotowie, więc pracownicy korporacyjni chętnie osiedlają się w tej dzielnicy. Jeżeli spędzasz natomiast więcej czasu w mieszkaniu, a zależy ci głównie na spokojnej atmosferze i terenach zielonych, to możesz wybrać coś na peryferiach. Dojazd do Śródmieścia będzie wtedy utrudniony, ale warunki mieszkalne bardzo przyjazne, a do tego dochodzą zdecydowanie niższe ceny. W przypadku osób dla których dobra komunikacja z poszczególnymi rejonami miasta nie jest aż tak istotna, lepiej sprawdzają się zatem dość odległe, ale na swój sposób atrakcyjne dzielnice, takie jak choćby Ursus czy Białołęka.
Udogodnienia w bezpośredniej okolicy
Poza mieszkaniem i samym budynkiem oraz komunikacją, kupujący na pewno powinni zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie. Odgrywa to oczywiście szczególną rolę w przypadku dzielnic oddalonych od centrum. Pożądane są wszelkie sklepy czy punkty usługowe, które będą zgromadzone blisko miejsca zamieszkania. Znacznie ułatwia to codzienne zakupy i nie wymaga tracenia czasu na dojazdy. Inne potrzeby dotyczące infrastruktury, są zwykle uzależnione od profilu nabywcy. Single i pary zwracają uwagę na restauracje czy kawiarnie, a rodziny z dziećmi już raczej na dostęp do szkół czy przychodni dziecięcych. Zależnie od twoich potrzeb, powinieneś rozważyć zatem czy blisko wybranej wstępnie lokalizacji, znajdują się tego typu punkty.
Plany na przyszłość
Choć kupując mieszkanie myślisz najczęściej o tym co dzieje się tu i teraz, to rozsądne jest także wybieganie myślami nieco w przyszłość. W końcu jest to jednak duża inwestycja, którą często spłacasz przez wiele lat. Wybieranie niewielkiej kawalerki nie ma zatem specjalnego sensu, jeżeli myślisz o tym, żeby w przeciągu paru lat założyć rodzinę. Rozważanie planów życiowych jest zatem jak najbardziej pożądane i pozwoli uniknąć niepotrzebnych obciążeń czy konfliktu interesów w przyszłości. W miarę możliwości finansowych, zwykle warto nabyć lokum nieco większe, niż zakładają to bieżące potrzeby. Jeżeli jako singiel wybierzesz coś większego niż jednopokojowe mieszkanie, to początkowo będziesz miał po prostu dużą swobodę, ale przede wszystkim nie będzie też problemu ze wspólnym zamieszkaniem, jeżeli wstąpisz w jakiś związek. Przy takich inwestycjach jak nieruchomości, warto zatem rozpatrywać nie tylko najbliższą przyszłość, ale również nieco dalszą perspektywę.
fot. pixabay.com
Kupię mieszkanie 2-pokojowe w Warszawie, czyli najpopularniejsze rozwiązanie
Kupię mieszkanie 2-pokojowe w Warszawie - z pewnością często widzisz takie ogłoszenia. Wynika to z faktu, że właśnie takie lokale mieszkalne nieustannie pozostają najpopularniejsze. Wiąże się to z rozsądną ceną zakupu, a także funkcjonalnością i ekonomicznością takiego wariantu. Taka powierzchnia będzie więcej niż wystarczająca dla singla, a spokojnie poradzą w niej sobie pary, nawet z małym dzieckiem. Deweloperzy dostrzegają zapotrzebowanie na rynku, więc przygotowują wiele takich mieszkań, które możesz znaleźć praktycznie w każdym rejonie miasta.
Dlaczego są to najczęściej poszukiwane lokale mieszkalne?
Realia rynkowe od lat potwierdzają tendencję do wybierania przez nabywców przede wszystkim 2-pokojowych mieszkań lub ewentualnie takich z jeszcze jednym pokojem. Ich metraż oscyluje w większości w granicach 35-65 m2. Sam układ takich lokali jest bardzo optymalny. Najczęściej jedno pomieszczenie to większy salon, wraz ze strefą kuchenną, a mniejszy pokój aranżuje się jako sypialnię. Stwarza to w zupełności wystarczającą przestrzeń względem życia w mieście. Jednocześnie niebagatelne znaczenie mają kwestie finansowe. Taka wielkość oznacza wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych, będący często szczytem możliwości wielu nabywców mieszkań. Sama powierzchnia jest natomiast w pełni funkcjonalna, a przy tym ekonomiczna, bo nie trzeba się obawiać wysokich rachunków za ogrzewanie. Na większe, kilkupokojowe lokale mogą sobie pozwolić raczej dobrze sytuowani ludzie w średnim wieku, którzy mają już większe rodziny, więc kilkadziesiąt metrów kwadratowych, to już przestrzeń, która przestaje być dla nich wystarczająca.
Uniwersalne rozwiązanie dla singli, par i małych rodzin
Inwestycja w 2-pokojowe mieszkanie jest optymalnym rozwiązaniem dla większości młodych ludzi, którzy kupują swoje pierwsze lub drugie lokum. Jest to bardzo komfortowy wariant dla jednej osoby, a spokojnie odnajdą się tam także bezdzietne pary. Pewien problem zaczyna się pojawiać, gdy małżeństwo myśli już o dzieciach. W przypadku jednego potomka, taki lokal też może jednak wystarczyć. Niejednokrotnie jest nawet jedynym rozwiązaniem, ponieważ pary może nie być na tym etapie stać na coś większego. W takiej sytuacji zwykle rodzice rezygnują z oddzielnej sypialni i tam aranżują pokój dziecięcy. W salonie można wtedy wstawić rozkładane, podwójne łóżko i choć przestrzeń może nie będzie już tak komfortowa, to wciąż wystarczająca. Samo wnętrze takich mieszkań jest natomiast kameralne, ale przez to przytulne i łatwo o ciepłą, rodzinną atmosferę. Dodatkowym atutem jest sama popularność lokali o takim układzie pomieszczeń, co sprawia, iż w razie czego, takie lokum zawsze można bez problemu odsprzedać czy wynająć i szybko znajdziesz na nie chętnych.
W których dzielnicach znajdziesz takie lokale?
Z uwagi na duże zapotrzebowanie, deweloperzy uwzględniają takie mieszkania w większości swoich inwestycji. Z powodzeniem odnajdziesz zatem takie warianty w zasadzie w każdym rejonie miasta. Musisz się jednak liczyć z tym, że ceny będą uzależnione od wybranej dzielnicy. Za 2-pokojowe lokale o powierzchni 45-50 m2, na Mokotowie czy Woli zapłacisz 600-700 tysięcy, na Rembertowie czy Bemowie już tylko trochę ponad 400 tysięcy, a na Ursusie czy Białołęce jeszcze mniej. Oczywiście poza cenami musisz się jednak kierować charakterystyką danych okolic, żeby upewnić się czy dana dzielnica będzie odpowiadała twoim potrzebom.
fot. pixabay.com
Kupię mieszkanie w Warszawie na Pradze Południe! Czy to dobry pomysł?
Wiele osób myśli obecnie nad tym, żeby kupić mieszkanie w Warszawie na Pradze Południe. Dzielnica niegdyś owiana złą sławą, teraz znacznie zmieniła swoją charakterystykę. Krajobraz tego miejsca ulega ogromnym zmianom, natomiast pozostaje to obszar, który trudno jednoznacznie zdefiniować. W praktyce możesz tam spotkać przedstawicieli chyba wszystkich grup mieszkańców w stolicy. Z pewnością jest to zatem ciekawy kierunek, który warto rozważyć. Mimo dość dobrej lokalizacji, ceny są tam stosunkowo atrakcyjne, choć istnieje też kilka podobnych lub nawet tańszych alternatyw.
Charakterystyka tej dzielnicy
Praga Południe jest znaną dzielnicą Warszawy, choć na przestrzeni lat narosło wokół niej wiele stereotypów oraz mitów. Oczywiście przed laty rzeczywiście był to niebezpieczny rejon stolicy, gdzie raczej unikało się chodzenia po zmroku i wkraczania w niektóre uliczki. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, podobnie jak Praga Północ, ta część miasta przeżyła rozkwit i uległa znaczącym zmianom. Kluczowa była pod tym względem właśnie poprawa bezpieczeństwa i odcięcie się od niechlubnej przeszłości. Aktualnie przestępczość w tym obszarze drastycznie spadła i w praktyce gorsze statystyki, odnotowuje pod tym względem choćby Śródmieście czy popularny Mokotów. Na pewno nie powinieneś się zatem obawiać tej okolicy, a wręcz przeciwnie - warto czegoś się o niej dowiedzieć i potraktować ją jako potencjalne miejsce zamieszkania. Znajdująca się po prawej stronie Wisły dzielnica, posiada dużą ilość terenów zielonych, w tym choćby słynny Park Skaryszewski. Przy dość spokojnej okolicy, ważny jest tutaj dobry dojazd do centrum. W praktyce Praga Południe jest przez to uważana za obszar dobry dla każdego. Świetnie odnajdą się tu młode i starsze osoby, a także rodziny z dziećmi. Chętnie wynajmują tu mieszkania również obcokrajowcy czy studenci. Z tego względu, ten rozwijający się teren Warszawy, nie wyrobił sobie jeszcze do końca jednoznacznej charakterystyki, poza tym, iż jest naprawdę ciekawym miejscem do życia. Nie brakuje tu również intrygujących obiektów, takich jak fabryka Wedla czy oczywiście flagowy Stadion Narodowy.
Jakie są alternatywy?
Ceny na Pradze Południe oscylują w okolicach 8-9 tysięcy zł/m2. Nie są może zatem najniższe, ale też wyraźnie mniejsze niż w centrum czy na Mokotowie lub Woli. Jest to zatem naprawdę rozsądny wybór, jeżeli chcesz być blisko Śródmieścia, ale zapłacić mniej niż w tych najdroższych okolicach Warszawy. Na zbliżonym pułapie kosztowym znajdują się dzielnice trochę bardziej peryferyjne, natomiast wciąż świetnie skomunikowane z centralnymi rejonami stolicy. Mowa tu przede wszystkim o Ursynowie i Bielanach, a coraz bardziej także Bemowie i Targówku. Podobne stawki dotyczą Wilanowa, choć ten jest już wyborem znacznie odbiegającym swoją charakterystyką od tych wymienionych. Tańszymi rozwiązaniami będą oczywiście bardziej peryferyjne obszary, takie jak Ursus, Rembertów, Wesoła czy Białołęka. Te lokalizacje nie posiadają już jednak takich atutów jak Praga Południe, jeśli chodzi o sprawną komunikację. Na pewno znajduje się tam natomiast dużo terenów zielonych i wciąż mogą to być ciekawe opcje dla rodzin czy osób poszukujących jeszcze większego spokoju. Jeżeli zamierzasz kupić mieszkanie w Warszawie, to zachęcamy do zapoznania się z różnorodnymi ofertami Wielkiej Giełdy Nieruchomości. Przed podjęciem decyzji, musisz zawęzić pole poszukiwań, określając swoje potrzeby oraz możliwości. Zależnie od tych ustaleń, wybierzesz lokale o odpowiednim standardzie i dobierzesz lokalizację, która najlepiej pasuje do twojego stylu życia.