Mieszkania na sprzedaż w Warszawie nie ustępują swoją popularnością innym dużym miastom regionalnym. Ceny rosną, a mimo to nowych inwestycji wciąż przybywa. Osób zainteresowanych zakupem lokalu mieszkalnego w Warszawie jest coraz więcej. Nie zraża ich nawet fakt, że mieszkania w Warszawie należą do najdroższych na polskim rynku nieruchomości.

Spis treści
M. w stolicy pod lupą kupujących
Warszawskie lokale mieszkalne wciąż jednymi z najbardziej poszukiwanych
Kiedy ceny wyhamują?
Jest coraz drożej
Ceny lokali nowych
Ceny lokali używanych

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie na świeczniku - chętnych nie brakuje

Warszawski rynek mieszkaniowy nie zwalnia tempa - pomimo faktu, że ceny za mieszkania na sprzedaż w Warszawie wciąż idą w górę, deweloperzy nie rezygnują z kolejnych projektów inwestycyjnych. Wiele mieszkań znajduje swoich nabywców jeszcze zanim budynek powstanie i zostanie oddany do użytku. To obrazuje poziom popularności warszawskich lokali mieszkalnych. Warto przy tym wspomnieć, że w kręgu zainteresowania kupujących znajdują się nie tylko nowe mieszkania w stolicy. Dużym zainteresowaniem cieszą się także lokale mieszkalne z rynku wtórnego. Stolica kraju trzyma mocną pozycję na rynku mieszkaniowym. A ten wyraźnie nieprzerwanie rośnie w siłę. Pomimo wysokich cen za lokale mieszkalne w Warszawie, zainteresowanie lokalami jest wciąż na bardzo wysokim poziomie. Kupujących nie zraża fakt, że ceny stają się coraz wyższe. Co więcej, część kupujących decyduje się na zakup mieszkania w Warszawie nie z myślą o zamieszkaniu, lecz późniejszej odsprzedaży w jeszcze wyższej cenie. Spoglądając na wciąż wzbijające się w górę ceny, jest to obecnie dość logiczna lokata kapitału. Chętnych na zakup lokalu mieszkalnego w stolicy nie brakuje, przy czym w kręgu zainteresowania kupujących znajdują się wszystkie warszawskie dzielnice.

Mieszkaniówka w stolicy trzyma mocną pozycję

Rynek mieszkaniowy dość dobrze zniósł wybuch pandemii. Deweloperzy szybko reagowali na zmiany, jakie zachodzą na rynku, wychodząc kupującym naprzeciw z nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Dzięki między innymi stałej dostępności botów na chatach i możliwości odbycia wirtualnego spaceru po inwestycji, mieszkaniówka utrzymała zainteresowanie nabyciem własnego M. wśród kupujących. Stolica nawet w okresie pełnego lockdownu cieszyła się dużą ilością zapytań o lokale mieszkalne w Warszawie. Deweloperzy w dalszym ciągu śmiało przystępują również do realizacji kolejnych projektów mieszkaniowych, co pokazuje, że nie obawiają się oni nagłego spadku zainteresowania lokalami mieszkalnymi wśród potencjalnych kupujących.

Kiedy można spodziewać się, że cenowa bańka pęknie?

Ceny lokali mieszkalnych w tym roku osiągają wysokie ceny, jedne z wyższych od lat. Kupujący zastanawiają się, czy istnieje szansa na spadek cen w najbliższym czasie. Jednak eksperci nie pozostawiają złudzeń - na to, aby przekonać się o terminie wzrostu cen za mieszkania w stolicy, będzie trzeba jeszcze poczekać. Póki co ceny nie wyhamowują. Nie jest to jednak sytuacja niepokojąca dla deweloperów, ponieważ stale znajdują się chętni na zakup mieszkania na Warszawie. Kupujący interesują się także lokalami mieszkalnymi z rynku wtórnego. Nic nie zapowiada więc, aby przed końcem bieżącego roku ceny za mieszkania w Warszawie miały zacząć się obniżać.

Wnętrze mieszkania w Warszawie
fot. pexels.com

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie z rosnącymi cenami

Jaką kwotę trzeba zapłacić za mieszkania na sprzedaż w Warszawie? Obecną sytuację na rynku mieszkaniowym doskonale obrazuje raport opublikowany przez Narodowy Bank Polski (NBP): Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN. Baza ta powstaje dzięki danym przekazywanym przez pośredników w obrocie nieruchomościami oraz deweloperów przy zaangażowaniu oddziałów okręgowych NBP. Jest to baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN Narodowego Banku Polskiego, która zawiera średnie ceny transakcyjne dla poszczególnych miast. Dane zawarte w bazie NBP obrazują, jak zmieniały się średnie ceny ofertowe oraz transakcyjne dla poszczególnych miast na przestrzeni ostatnich lat.

Ceny ofertowe i transakcyjne lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego

Według bazy cen NBP, średnie ceny ofertowe dla mieszkań z rynku pierwotnego w Warszawie przedstawiały się następująco na przestrzeni ostatniego roku: w I kwartale 2020 roku średnia cena ofertowa dla mieszkań w stolicy wynosiła 10 610 złotych za metr kw. W II kwartale 2020 roku średnia ta osiągnęła wysokość 10 717 złotych za metr kw. III kwartał 2020 roku przyniósł kolejny, nieznaczny wzrost średniej do kwoty 10 735 złotych za metr kw. Natomiast w IV kwartale 2020 roku średnia cena ofertowa za warszawskie lokale mieszkalne z rynku pierwotnego wynosiła 10 750 złotych za metr kw. W I kwartale 2021 roku średnia poszła w górę i osiągnęła 10 969 złotych za metr kw. mieszkania w Warszawie. Natomiast w II kwartale 2021 roku średnia cena ofertowa wyniosła aż 11 359 złotych za metr kw. Według bazy cen NBP, średnie ceny transakcyjne dla mieszkań z rynku pierwotnego w Warszawie przedstawiały się następująco na przestrzeni ostatniego roku: w I kwartale 2020 roku średnia cena transakcyjna dla mieszkań w stolicy wynosiła 9819 złotych za metr kw. W II kwartale 2020 roku średnia zmalała do kwoty rzędu 9438 złotych za metr kw. III kwartał 2020 roku przyniósł ponowny wzrost średniej do kwoty 10 183 złotych za metr kw. Natomiast w IV kwartale 2020 roku średnia cena transakcyjna za mieszkania w Warszawie z rynku pierwotnego wynosiła 10 240 złotych za metr kw. W I kwartale 2021 roku średnia wyraźnie wzrosła i osiągnęła wartość 10 666 złotych za metr kw. mieszkania w Warszawie. Z kolei w II kwartale 2021 roku średnia cena transakcyjna nieznacznie wzrosła do kwoty 10 671 złotych za metr kw.

Ceny ofertowe i transakcyjne lokali mieszkalnych z rynku wtórnego

Także na rynku wtórnym dają się zaobserwować wzrosty cen za metr kwadratowy M. do sprzedaży. Ceny za mieszkania w Warszawie z rynku wtórnego idą w górę, co można zaobserwować w danych zawartych w bazie cen NBP, według której średnie ceny ofertowe dla mieszkań z rynku wtórnego przedstawiały się następująco: w I kwartale 2020 roku średnia cena ofertowa dla mieszkań w stolicy z rynku wtórnego osiągnęła wysokość 11 656 złotych za metr kw. W II kwartale 2020 roku średnia ta osiągnęła wysokość 11 521 złotych za metr kw. Z kolei III kwartał 2020 roku oznaczał kolejny wzrost średniej do kwoty rzędu 11 713 złotych za metr kw. Natomiast w IV kwartale 2020 roku średnia cena ofertowa za lokale mieszkalne w Warszawie z rynku wtórnego wynosiła 11 893 złotych za metr kw. W I kwartale 2021 roku średnia zanotowała kolejny wzrost i wyniosła 12 217 złotych za metr kw. mieszkania w Warszawie na rynku wtórnym. Natomiast w II kwartale 2021 roku średnia cena ofertowa wyniosła 12 473 złotych za metr kw. Z kolei według bazy cen NBP, średnie ceny transakcyjne dla mieszkań z rynku wtórnego w Warszawie przedstawiały się następująco na przestrzeni ostatniego roku: w I kwartale 2020 roku średnia cena transakcyjna dla mieszkań w stolicy wynosiła 10 004 złotych za metr kw. W II kwartale 2020 roku średnia cena wzrosła do 10 286 złotych za metr kw. III kwartał 2020 roku przyniósł kolejny wzrost średniej do kwoty 10 472 złotych za metr kw. Natomiast w IV kwartale, zamykającym 2020 rok średnia cena transakcyjna za mieszkania w Warszawie z rynku wtórnego osiągnęła wysokość 10 661 złotych za metr kw. W I kwartale 2021 roku średnia zmalała do 10 393 złotych za metr kw. mieszkania w Warszawie. Natomiast w II kwartale 2021 roku średnia cena transakcyjna ponownie wzrosła do kwoty rzędu 10 513 złotych za metr kw.

Magdalena Łozowicka / Analityk nieruchomości WGN